Як змінились умови погашення кредитів після введення воєнного стану?

Внаслідок агресії Росії проти України в країні було введено воєнний стан. Тривалі військові дії вплинули на всі сфери діяльності в нашій країні, особливо на фінансовий сектор. Усіх позичальників цікавить питання: "Чи потрібно платити по кредиту під час війни?" Ми даємо відповідь на це та інші запитання в цій статті.
Чи потрібно мені виплачувати позику під час війни?
Багато українців опинились у важкій ситуації. З метою зниження кредитного навантаження в Україні приняли Закон "Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану" № 2120-ІХ від 15.03.2022 (набув сили з 17.03.2022). Основним завданням цього закону є зменшення кредитного навантаження на фізичних осіб.
Ми хочемо зазначити, що, незважаючи на допомогу, передбачену цим законом, позики повинні бути повернуті в будь -якому випадку. Крім того, регулярні нарахування процентної ставки є повністю законним.
Держава пропонує позичальникам так звані «кредитні канікули», а не прощення боргу. Українцям надається можливість затримувати виплати банкам або іншим кредитним організаціям на період війни. Після закінчення воєнного стану та через 30 днів після його скасування, позичальники повинні сплатити всі нараховані відсотки за визначений період. Якщо позичальник має фінансову здатність виплачувати позику, радимо не накопичувати борг.
Що змінилось в правилах повернення кредиту?
Вищезгаданий закон передбачає такі зміни:
- Кредиторам заборонено застосовувати штрафні санкції за затримку платежів. Більше того, якщо після введення воєнного стану кредитор вже нарахував штрафи за несвоєчасне погашення боргу, вони повинні бути списані.
- Кредиторам заборонено підвищувати відсоткову ставку з будь-якої причини, за винятком четвертої статті 1056-1 Цивільного кодексу України. Якщо договір позики передбачає плаваючу процентну ставку, її зміна повинна бути в межах індексу, записаного у договорі.
Що стосується іпотечних позик, то забороняється вилучати нерухомість, яка належить фізичним особам, під час війни. Позичальників не можна виселяти до кінця воєнного стану та ще протягом 30 днів після його скасування. Це стало можливим завдяки змінам в Законі України "Про іпотеку".
Усі зміни стосуються лише позик, взятих особами до початку воєнного стану в Україні.
3 причини не чекати кінця війни, а продовжувати повертати позику
- Національний банк заявляє: «Нові закони не передбачають скасування відсотків за використання кредитних коштів. Ці нарахування кредиторів повністю правомірні. Кредитні канікули - це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Також кредитні канікули - це право кредитора, а не його зобов'язання». Зважаючи на те, що це офіційна заява, не варто очікувати, що кредит спишеться. В подальшому буде накопичуватись сума нарахованих відсотків. Після завершення воєнного стану, особливо якщо війна затягнеться, сума може стати завеликою, і кредитор буде змушений застосовувати додаткові заходи для повернення коштів.
- Нестабільність обмінного курсу. Зараз існує невідповідність між офіційним обмінним курсом та вартістю валюти на чорному ринку. Надалі існує ймовірність збільшення вартості долара. Відповідно, ми рекомендуємо не накопичувати борг, особливо якщо ви подавали заявку на валютний кредит.
- Підтримайте свого кредитора у цей фінансово важкий час. Фінансові компанії залучають інвесторів для подальшого кредитування населення. Відповідно, вони пов'язані зобов'язаннями, по яких слід регулярно виконувати розрахунки. Своєчасна оплата відсотків дозволить компанії продовжувати свою діяльність, виплачувати зарплату та податки державі.
Якщо у вас є питання щодо оплати кредитів у Unigroup у воєнний час, зверніться до працівників компанії.
